Środki ochrony roślin wycofywane w 2021 roku

Środki ochrony roślin wycofywane w 2021 roku

Unia Europejska dość rygorystycznie podeszła do tematu stosowania środków ochrony roślin. W efekcie powstała lista produktów, które mają być wycofane z użycia jeszcze w tym roku. Warto zapoznać się ze spisem, by wiedzieć, których produktów już teraz będziesz musiał przestać używać. Zapraszamy do zapoznania się z treścią!

Środki ochrony roślin wycofywane w 2021 roku

Herbicydy – preparaty do zwalczania chwastów w uprawach

 • Bromoksynil to środek stosowany przede wszystkim do ochrony kukurydzy, ale też cebuli, szalotki czy roślin ozdobnych. Sprzedaży preparatu zaprzestano już 31 lipca 2021 roku, ale rolnicy mogą go zużywać jeszcze do 17 września 2021 roku.
 • Chlorsulfuron to środek chwastobójczy sprzedawany z formie granulatu. Wycofano go już 1 marca 2021 roku, ale ostatnie zapasy rolnicy mogą zużywać jeszcze do 1 września 2021 roku.

Fungicydy – środki grzybobójcze stosowane w rolnictwie

 • Cyprokonazol to preparat stosowany do ochrony zbóż. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, musi zostać wycofany z użycia do 31 grudnia 2021 roku. Jeśli jednak rolnik zakupił wcześniej zapas preparatu, może go zużyć do 31 grudnia 2022 roku.
 • Benalaksyl to preparat stosowany zwłaszcza przez producentów ziemniaków oraz cebuli. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, preparaty z benalaksylem można było kupować do 15 sierpnia 2021 roku. Ich używanie jest dozwolone do 5 października 2021 roku.
 • Epoksykonazol to środek stosowany do ochrony zbóż oraz buraków cukrowych. Sprzedaż środka była dozwolona do 1 marca 2021 roku, natomiast rolnicy mogą używać go jeszcze do 1 marca 2022 roku.
 • Fenpropimorf to środek stosowany do ochrony pszenicy, jęczmienia oraz żyta. Sprzedaż produktu zakończyła się w październiku 2020, natomiast rolnicy mogą go zużywać do 30 października 2020 roku.
 • Mankozeb to powszechnie stosowany produkt służący do ochrony roślin przed grzybami. Pozostanie w sprzedaży jeszcze tylko do 31 października 2021 roku, później rolnicy mogą go zużywać maksymalnie do 30 listopada 2021 roku.
 • Tiofonat metylu to preparat o szerokim zastosowaniu, wycofany 31 sierpnia 2021 roku. Rolnicy mogą go zużywać do 31 października 2021 roku.
 • Insekcydy – środki insektobójcze do ochrony roślin
 • Beta cyflutryna to preparat owadobójczy, stosowany m.in. do ochrony pszenicy, buraka cukrowego, ziemniaka, kapusty, cebuli, brokułów, grochu czy fasoli. Preparat pozostawał w użytku do 20 stycznia 2021 roku, rolnicy mogli go używać do 20 lipca 2021 roku.
 • Tiachlopryd to preparat stosowany przede wszystkim do ochrony rzepaku oraz ziemniaków. Zgodnie z nowym rozporządzeniem, został wycofany ze sprzedaży już 3 sierpnia 2020 roku, a mógł być używany jeszcze do 3 lutego 2021 roku.

To nie wszystkie preparaty, które zostały wycofane w ostatnich latach. Jeśli chcesz zapoznać się z pełną listą, zajrzyj na stronę rządową. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości zachęcamy do kontaktu ze specjalistami z naszego sklepu. Chętnie doradzimy przy wyborze odpowiednich środków ochrony roślin!

Powrót do góry